بهترین زعفران دنیا در کجا کشت می شود؟

اگر به خرید زعفران کمی فکر کنیم احتملاً از اولین سوالاتی که در ذهن متبادر می شود این است که بهترین زعفران دنیا در کجا کشت می شود؟

همانطور که می دانید زعفران یکی از چاشنی های محبوب و پر کاربرد در میان ما ایرانی ها و دیگر کشور ها است که به عنوان طلای سرخ نیز از آن یاد می شود. هر شخصی که از این چاشنی گران قیمت استفاده می کند، هر بار که قصد خرید این محصول را دارد به دنبال یافتن زعفران درجه یک بهترین زعفران دنیا است چرا که گاهی زعفران های درجه دو و درجه سه، آن طعم و بوی معروف زعفران را ندارند. پس شخص خریدار حتما باید به این نکته توجه کرده و به هنگام خرید زعفران، بهترین را شناسایی کند تا خیالش بابت هزینه ای که برای خرید زعفران اختصاص می دهد آسوده باشد و زعفرانی مورد قبول چنین اشخاصی است که مقام اول در جهان را دارد و نشان استاندارد جهانی را به خود اختصاص داده است.

اگر مایل هستید پاسخ سوال فوق را بدانید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا همه سوال هایی که درباره زعفران در ذهن همه مصرف کنندگان و تاجران این چاشنی پر طرفدار است را بررسی کنیم و برای همه آن ها پاسخ مناسبی ارائه دهیم.

زعفران اعلای ایرانی
زعفران ایرانی

تاریخچه زعفران در ایران

حتما می دانید که سابقه کشت زعفران در ایران مربوط به عهد باستان است و ایران از همان ابتدا صادر کننده زعفران به دیگر کشور ها بوده است. زعفران ایران در دوره پارت ها تنها به دو کشور یونان و رم صادر می شد اما بعد از گذشت زمان های بسیار و در دوره مغول ها، چین نیز به این دو کشور پیوست. صادرات ایران همچنان ادامه داشت و با ظهور اسلام، ایران توانست محصول خود را به کشور های عربی نیز صادر کند و در آن دوران کشور های اطراف مدیترانه موفق شدند که با نحوه ی کشت این محصول بسیار مفید و کاربردی آشنا شوند.

طبق مطالب گفته شده، حتما به این موضوع پی برده اید که ایران در گذشته تنها صادر کننده بهترین زعفران دنیا بود اما در چند سال اخیر بسیاری از کشور ها از جمله افغانستان، هند و اسپانیا که می توان گفت در عصر جدید به عنوان رقیب جدی ایران در حوزه ی صادرات زعفران به شمار می رود، نیز وارد این تجارت پر سود شده اند. جالب است بدانید امارات بدون اینکه حتی اندکی کشت زعفران داشته باشد به صادر کننده زعفران تبدیل شده است.

حال که با بررسی تاریخچه زعفران، اطلاعات کاملی درباره اولین تولید کننده و صادر کننده زعفران به دست آوردیم نوبت به شناسایی اولین و نامدارترین شهر تولید کننده زعفران در ایران می رسد.

شهرستان قاین پایتخت زعفران در ایران و جهان

هر گاه در مورد کشت زعفران سخن به میان می آید بدون شک نام خراسان را بر زبان می آوریم اما باید به چند نکته در این باره توجه کنید که در ذیل به آن ها اشاره می شود.

در اینکه خراسان از پیشگامان کشت زعفران در ایران است هیچ شکی نیست اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید زمانی که سخن از بهترین زعفران دنیا به میان می آید، کدام خراسان مد نظر است؟

اگر تا به حال به چنین چیزی فکر نکرده اید بهتر است بدانید که : این دو استان که به کشت زعفران مشغول هستند یکی در کمیت مقام اول را به خود اختصاص داده است و دیگری در کیفیت.

  1. خراسان جنوبی: با اینکه استان خراسان جنوبی مقام دوم کشت زعفران از لحاظ کمیت در ایران را دارد اما با کیفیت ترین و بهترین زعفران دنیا، که معروف است در همین استان کشت می شود و نه در استان خراسان رضوی. شهرستان هایی مانند شهرستان قاینات، فردوس، بیرجند و بشرویه در استان خراسان جنوبی زعفران کشت می کنند که در میان آن ها زعفران قاین نام آوازه است.
  2. خراسان رضوی: خراسان رضوی از لحاظ کمیت مقام اول را در ایران دارد چرا که بیشترین برداشت زعفران در این استان است. در خراسان رضوی شهرستان هایی مانند بجستان، نیشابور، تربت حیدریه، تربت جام، تایباد، باخزر و گناباد به کشت زعفران مشغول هستند.

کشت زعفران در ایران تنها به دو استان خراسان رضوی و جنوبی ختم نمی شود و استان هایی مانند کرمان، لرستان و فارس نیز در زمینه کشت زعفران به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده اند.

اهمیت زعفران قاین در جهان

در جهان سالانه حدود ۲۳۰ تن زعفران تولید می شود و مهمتر از آن این است که فقط ۱۷۰ تن آن در خراسان کشت می شود. اما در میان تمام شهر هایی که زعفران تولید می کنند، شهرستان قائن شهرت ویژه ای دارد که در این زمینه در ایران و  همچنین در جهان جلودار است. همانطور که گفته شد از این شهرستان به عنوان پایتخت زعفران یاد می شود. شهرستان قائن که حدود ۷۰۰ سال کشت زعفران را در کارنامه خود ثبت کرده است همواره در جهان از نظر کیفیت حرف اول را میزند و به این ترتیب مقام اول را کسب کرده است. در همین راستا شرکت های دانش بنیان بسیاری به منظور بهتر کردن موقعیت صادرات زعفران قاین، در بازار های جهان مشغول به فعالیت هستند.

نکته ی بسیار جالب درباره زعفران قاین این است که:

به دلیل اینکه زعفران قاین به عنوان بهترین زعفران دنیا شناخته شده است و یک برند جهانی است، زعفران های کشت شده در سایر استان های ایران نیز به نام زعفران قاین بسته بندی می شود. کشت زعفران در قاین و حتی در دیگر شهرستان های دو استان خراسان رضوی و خراسان جنوبی به عنوان منبع اصلی درآمد مردمان آن منطقه است. البته زعفران جزو آن دسته از محصولاتی است که نه تنها منبع درآمد منطقه خراسان است بلکه در عرصه ارز آوری به ایران جایگاه ویژه ای دارد. اما متاسفانه بسیاری از کشاورزان زعفران، محصولاتشان را از شهر های دارای پرواز مستقیم به خارج بارگیری می کنند که این امر موجب سوء استفاده ی بسیاری از واسطه ها از برند قائن و دیگر شهر های استان خراسان جنوبی می شود و محصولات دیگر شهر ها عمدتا به نام زعفران قائن بسته بندی و عرضه بازار می شود.

مسافران و گردشگران خارجی به هنگام بازدید از دو استان خراسان رضوی و جنوبی و همچنین شهرستان قاین هیچ گاه از با ارزش ترین محصول در ایران و جهان غافل نمی شوند و این طلای سرخ را همیشه به عنوان اصلی ترین سوغاتی خود از این استان به سرزمین، استان و شهر خود می برند.

دسته بندی بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + پانزده =

66 + = 69

در حال بارگذاری