خرید گل زعفران

خرید زعفران معمولا به صورت تهیه سرگل انجام می شود و معمولا افراد به دنبال خرید گل زعفران نیستند. امّا نکته ای که وجود دارد این است که بسیاری از مردم از خواص و کاربرد گل زعفران اطلاعی ندارند. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که اطلاعات چندانی در این مورد ندارید و یا نکات مربوط به خرید گل زعفران با کیفیت را نمی دانید پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

گلبرگ زعفران دارای خواص مشابهی با تار های زعفران است اما جالب است بدانید با این وجود این گل های با ارزش به قیمت بسیار پایین و ارزانتری نسبت به زعفران به فروش می رسند. در گذشته افراد اطلاعاتی درباره خواص و کاربرد های گل زعفران نداشتند به همین دلیل پس از جداسازی کلاله های زعفران از گلبرگ، گلبرگ ها را دور می ریختند. بسیاری از افراد گلبرگ زعفران را با کلاله آن اشتباه می گیرند پس قبل از این که مطالب اصلی مربوط به گل زعفران را آغاز کنیم به معرفی اجزای زعفران می پردازیم که اگر قصد خرید گل زعفران را داشتید آن را با سایر اجزای زعفران اشتباه نگیرید.

اجزای مختلف گل زعفران

زعفران دارای یک قسمت به نام پیاز است که گل زعفران از داخل آن رشد می کند. گل زعفران ۶ گلبرگ دارد و به رنگ ارغوانی و یا گلی است و ممکن است گاهی به رنگ سفید باشد. گل زعفران ۳ پرچم زعفران زرد رنگ دارد و نیز دارای یک مادگی است که به کلاله ی سه شاخه قرمز رنگ منتهی می شود. قسمت های مورد استفاده زعفران، خامه زعفران است که به آن ریشه زعفران نیز می گویند. ریشه زعفران همان ریشه سفید رنگی است که به ۳ کلاله قرمز رنگ منتهی می شود. کلاله نیز همان ۳ شاخه قرمز رنگ است که در همه دنیا به نام زعفران مشهور است و بوی بسیار معطر و مطبوعی دارد.

پس جمع بندی مطالب فوق این گونه است که: ریشه زعفران انتهای کلاله زعفران است و از داخل ساقه آن، گل زعفران که به صورت ارغوانی است خارج می شود. بهتر است بدانید که ریشه زعفران دارای عطر و بوی بسیار زیادی است و کلاله آن نیز رنگ خوب و زیادی دارد.

همانطور که گفته شد گل زعفران دارای خواص دارویی و درمانی بی همتایی است ولی متاسفانه تا به حال توجهی به این موضوع نشده است و در کشورمان بیشتر به عنوان چاشنی در غذا از زعفران استفاده می کنیم در حالی که بسیاری از کشور ها زعفران را از ایران خریداری می کنند اما نه به عنوان یک چاشنی برای غذا، بلکه در درجه اول خواص درمانی و دارویی این محصول برای آن ها بسیار اهمیت دارد. مطمئنا با دانستن خواص دارویی این محصول با ارزش، خرید گل زعفران را نیز در لیست خرید های خود قرار می دهید.

خواص دارویی

دمنوش ها جزئی جدا نشدنی از زندگی بعضی از ما ایرانی ها هستند و در این میان دم کرده گلبرگ زعفران نیز نباید فراموش شود چرا که باعث رفع بسیاری از امراض در انسان می شود. گلبرگ زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که باعث محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد می شود. گل زعفران از لحاظ خاصیت درمانی دست کمی از کلاله های آن ندارد و گلبرگ های زعفران علاوه بر داشتن خاصیت دارویی و بهداشتی و استفاده آن در صنعت دارو در صنایع دیگری مانند رنگرزی نیز استفاده می شود و همین رنگ گلبرگ ها در صنایع غذایی به عنوان رنگ های خوراکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین لازم به ذکر است که با شناخت خواص بی نظیر گل زعفران، صادرات آن نیز به صورت چشم گیری افزایش یافته است. در ادامه به معرفی برخی از خاصیت های دارویی و مصارف خانگی آن می پردازیم:

کاهش فشار خون:

  • آنتوسیانین نهفته در رنگدانه های گلبرگ ها خاصیت آرام بخش و همچنین کاهنده فشار خون دارد و عصاره آبی و اتانولی گلبرگ ها باعث کاهش انقباضات و فشار خون می شود.

درمان افسردگی:

  • عصاره اتانول باعث انجام فعالیت ضدافسردگی در بدن می شود. همچنین آنتوسیانین در کاهش درد موثر است و به دلیل شادی آور بودن در درمان افسردگی تاثیر فراوانی دارد.

بیماری های قلبی:

  • مواد دارای آنتی اکسیدان برای سلامت قلب بسیار مفید هستند که گل زعفران سر شار از آنتی اکسیدان است. همچنین گل زعفران دارای خاصیت آنتی رادیکال بودن است و از قلب در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

خواص ضد سرطان:

  • ضد سرطان بودن و جلوگیری از نابینایی نیز از دیگر خواص مهم گل زعفران است و همچنین از گلبرگ ها، رنگ طبیعی و خوراکی استخراج می شود که جایگزین مواد قرمز سنتزی می باشد. مواد سنتزی خود عوارض جانبی بسیاری برای بدن دارد.

روش های خرید:

حتما می دانید که منطقه قائنات مهد رشد زعفران است و این شهرستان اصلی ترین تولید کننده گلبرگ زعفران در جهان است. گلبرگ ها به صورت عمده و فله و مثقالی به فروش می رسند. اما بسیاری از کشور های خارجی مانند ایتالیا و اسپانیا زعفران و گل زعفران ایران را با نام خود بسته بندی و به فروش می رساند به همین دلیل در چند سال اخیر فروش زعفران و گل زعفران به صورت فله ای به سایر کشور ها ممنوع شده است.

خرید به صورت عمده

در حین خرید گل زعفران به این نکات توجه کنید که با این که گل زعفران همان خاصیت زعفران را دارد و دارای خاصیت های منحصر به فردی نیز می باشد اما زعفران و گل زعفران تفاوت قیمت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. به بیان دیگر، قیمت گل زعفران از خود زعفران بسیار پایین تر و ارزان تر است. یکی از نکات دیگری که باید به آن توجه شود این است که اگر شما به صورت عمده گل زعفران را خریداری کنید قیمت آن بسیار پایین تر از قیمت به صورت جزئی خواهد بود.

منظور از خرید عمده گل زعفران، خرید به صورت کیلویی است.

خرید به صورت مثقالی

اگر گل زعفران را برای مصارف خانگی می خواهید خرید مثقالی آن برای شما به صرفه تر است، چرا که نگهداری مقدار بسیار زیادی از گل زعفران در خانه در مدت زمان طولانی باعث از دست رفتن خاصیت های آن می شود.

خرید به صورت بسته بندی شده و تکی

فروش به صورت بسته بندی شده عموما برای صادرات گل زعفران استفاده می شود اما با این حال بخش دیگری از آن نیز برای مصارف خانگی استفاده می شود. توجه کنید که در میان بسته بندی های مختلف، هر گروهی طرفدار خاص خود را دارند و بیشترین فروش از میان بسته بندی های محبوب است که معروف ترین این بسته بندی ها، بسته های پاکتی، پلی کریستال و خاتم هستند.

دسته بندی بلاگ

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 5 =

65 − 62 =

در حال بارگذاری