چرا قیمت زعفران گران است؟

احتمالاً تا حالا شنیده اید که هر گرانی علتی دارد. در این نوشتار به سراغ علت گرانی قیمت خرید زعفران رفتیم تا بیشتر در مورد ارزش طلای سرخ کویر اطلاعاتی به دست آوریم. مهمترین عوامل گرانی قیمت زعفران را می توانیم چنین برشمریم:

۱- کار زیاد و پر زحمت تولید زعفران:

برای به دست آوردن یک کیلو زعفران خالص به حدود  100 هزار تا ۲۰۰ هزار گل زعفران نیاز داریم. برای این که تصویر بهتری از این تعداد در ذهن خود مجسم کنید، می توانید تصور کنید که اگر اندازه دو زمین فوتبال گیاه زعفران بکاریم، می توانیم امیدوار باشیم یک کیلوگرم زعفران خالص به دست می اوریم. هر گل زعفران فقط ۳ کلاله دارد. چیدن کلاله ها با دست صورت می گیرد و کار حساسی است.


۲- زعفران متعلق به اقلیمی خاص:

هر چند عمده زعفران دنیا در ایران کاشت می شود اما در هند، افغانستان، هلند، ایتالیا و امریکا نیز زعفران کشت می کنند. زعفران در هر نوع زمینی به عمل نمی آید. مثلاً مقدار PH خاک و دیگر فاکتورهای شیمیایی آن بسیار در رشد گیاه زعفران نقش دارند. همچنین هر نوع کودی نمی توان به گیاه زعفران داد. شرایط آب و هوایی دیپری چون سرما و رطوبت نیز در عمل آوری گیاه زعفران بسیار نقش آفرین هستند.


۳- زعفران حاوی مواد معدنی و شیمیایی گران قیمت:

چنان چه قبلاً جدول ارزش غذایی زعفران را بررسی کردیم، بسیار از ویتامین ها و مواد معدنی مفید برای انسان در این گیاه یافت می شود. علاوه بر این که زعفران خواص دارویی در درمان بیماری هایی چون آلزایمر و افسردگی و … را دارد، ترکیبات شیمیایی کمیاب آن در صنعت داروسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

با وجود موارد اشاره شده در این نوشتار شاید حالا بهتر درک کنیم که چرا پیشینیان ما به زعفران، زَرپران می گفتند.

دسته بندی بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =

÷ 4 = 2

در حال بارگذاری