چگونه زعفران تاریخ مصرف گذشته را تشخیص دهیم؟

یکی از خوش طعم ترین و خوش بوترین ادویه های دنیا، زعفران می باشد که ناب ترین آن در کشور ما کشت و برداشت می شود. اگر همه خواص زعفران را کنار بگذاریم باید به ضررهای ناشی از استفاده نادرست از آن نیز دقت کنیم و در هنگام استفاده آن را فراموش نکنیم. درضمن شاید باور نکنید که زعفران نیز می تواند دارای تاریخ انقضا باشد. باید بیان کرد کلیه محصولات این جهان روزی تاریخ مصرف آن ها تمام می شود  که زعفران نیز با وجود اینکه قابلیت ماندگاری بالایی دارد، از این قاعده مستثنی نیست.

بهترین شیوه نگهداری زعفران

يکی از فاکتور هایی که در نرخ زعفران تاثیر گذار است خواص زعفران می باشد، اگرچه در صورتی که مقداری دقيق تر به اين گياه بومي ايران توجه نماییم می بینیم که فروش زعفران در واقع براي بهرمندی از خواص زعفران است و افراد کمی فقط به رنگ دهی آن دقت دارند و نه این که آیا زعفران خواصی دارد يا خير.

نگهداری زعفران به روش های گوناگونی انجام می شود. زعفران به خصوص پس از پودر شدن نباید در معرض نور آفتاب و رطوبت قرار گیرد و در ظرف شیشه‌ ای نگهداری شود. زیرا از آنجایی که عطر این ادویه خوشبو تبخیر شدنی می باشد اگر در جای نامناسب نگه داری شود، به مرور زمان عطر آن تبخیر شده و از خواص درمانی و رنگ و طعم آن کم می ‌شود و همان مرغوبیت اولیه را نخواهد داشت، چرا که مواد معطر زعفران در حالت آسیاب شده، خیلی سریع تر از آسیاب نشده ی آن بخار خواهد شد. پیشنهاد می شود زعفران را تا موقع مصرف آسیاب نکنیم.

نکته: دقت کنید که زعفران بیشتر از دو هفته در یخچال نباید نگهداری شود چراکه رنگ خود را از دست می دهد. جهت نگهداری زعفران در یخچال ، باید اول زعفران را دم کنید و آن را به صورت دم کرده در فریز در بسته های کوچک یخی قرار دهید تا هر مرتبه که احتیاج دارید، مقداری از آن را بیرون بیاورید و آن را مورد استفاده قرار دهید.

منظور از زعفران کهنه یا تاریخ مصرف گذشته چیست؟

در واقع زعفران با هر شکل و ظاهری که باشد و با هر روشی که نگهداری شود فقط پس از ۲ الی ۳ سال و گاهی اوقات که شرايط نگهداري زعفران ایده آل باشد حداکثر تا ۴ سال زعفران خشک قابل نگهداری است. پس از اين بازه زمانی، زعفران در ظاهر خود تغييری پیدا نمی کند اما در حقیقت زعفران بیش از نیمی از رطوبتش تبخیر شده و از دست می رود. همين مسئله بیانگر آن است که ديگر خبری از روغن يا مواد ارزشمند زعفران در آن نیست. به اين نوع زعفران، زعفران تاريخ مصرف گذشته یا زعفران کهنه می گویند.

شناسایی زعفران تازه از زعفران تاریخ مصرف گذشته

بعضی از تفاوت های ظاهری زعفران تازه با زعفران تاریخ مصرف گذشته را فقط در آغاز ماه های تولید می توان تشخیص داد. هر چقدر فاصله از فصل تولید ایجاد شود، شناسایی زعفران کهنه و زعفران تازه مشکل تر خواهد شد، به ویژه اگر زعفران سال های پیش با شیوه درستی نگهداری شده باشند.

درمجموع زعفرانی که تاریخ انقضا داشته باشد و تازه باشد عطر ملایمی دارد و تازه می باشد و اگر شرایط نگهداری و خشک نمودن آن درست انجام شده باشد، از رنگ لطیف و درخشان تری نسبت به زعفران تاریخ مصرف گذشته یا زعفران کهنه بهره مند است.

علاوه بر این، زعفران تاریخ مصرف گذشته عطر تندتری در مقایسه با زعفران تازه دارد و رنگ زعفران تاریخ مصرف گذشته تیره تر است.

تفاوت زعفران تازه با زعفران کهنه یا تاریخ مصرف گذشته

زعفران تازه در مقایسه با زعفران کهنه نرم تر است. زعفران تاریخ مصرف گذشته کمی شکننده تر است. در صورتی که در این زمینه اطلاعاتی نداشته باشید ممکن است در رابطه با زعفران تازه و نرم فکر کنید زعفران هنوز کاملا خشک نشده است.

مصرف زعفران کهنه یا تاریخ مصرف گذشته راحت تر است چراکه سریع تر و راحت تر آسیاب می شود.

زعفران تاریخ مصرف گذشته به راحتی رنگ می دهد و سریع تر دم می کشد اما زعفران هر چه تازه تر باشد، رنگ دادن آن سخت تر و کندتر است.

مدت تاریخ انقضای زعفران چقدر است؟

زعفران اگر به درستی نگهداری شود و اگر شرایط خشک کردن آن صحیح باشد تا بیش از ۳ الی ۴ سال قابل استفاده است و همچنان به عنوان زعفران تازه باکیفیت عالی محسوب می شود و تنها کمی شکننده است. به عبارتی، مصرف زعفرانی که سه سال از تولیدش رد شده باشد با زعفران تازه فرق زیادی ندارد.

بیشتر زعفران هایی که صادرات می شوند به علت آزمايشات استاندارد جهت صادرات زعفران دارای مشکلاتی از جمله کهنه بودن یا ناخالص بودن، نمی باشند چراکه اگر استاندارد هاي موردنیاز را دارا نباشند صادرات زعفران انجام نخواهد شد. اما کلیه اين زعفران های کهنه که تاریخ انقضا آن ها گذشته در ایران و در بسته بندی های بدون اسم و برند به فروش می رسند. مسئله ای که بايد مصرف کنندگان عزيز در آن توجه داشته باشند و از تهیه زعفران های بدون اسم و برند دوری کنند و فریب قيمت زعفران های خیلی ارزان را نخورند.

خطرات احتمالی مصرف زعفران تاریخ گذشته

برخی از تولید کنندگان در تولید زعفران از رنگ های شیمیایی و مواد نگهدارنده ترکیب می ‌کنند. با وجود اینکه این محصولات، زعفران هستند ولی با وجود ناخالصی ها و احتمال کهنه بودن آن ها، ممکن است با مصرف آن ها، خطراتی سلامتی بدن را تهدید کند. مسئله این‌جاست که ساختار و رنگ زعفرانی که در آن مواد نگهدارنده استفاده شده است آن‌قدر به زعفران تازه شباهت دارد که به دشواری می‌توانید آن‌ها را از هم شناسایی کنید. از این رو، سری بعدی که خواستید زعفران بخرید، به این مسائل توجه کنید. در حین خرید فقط به برندهای معتبر اعتماد کنید.

دسته بندی بلاگ

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + دوازده =

÷ 2 = 1

در حال بارگذاری