چگونه زعفران را نگهداری کنیم؟

زعفران ادویه ای خوش رنگ و معطر است که از یک گیاه دارای پیاز قهوه ای رنگ به دست می آید. همه با این ادویه معطر و گران قیمت آشنا هستیم و به دلیل ارزشمند بودن آن باید در نگهداری زعفران دقت کنیم. گیاه چندساله زعفران اغلب در جنوب غربی آسیا، جنوب اسپانیا و جنوب اروپا کشت و برداشت می شود.  زعفران یا «طلای سرخ»، طعم غذاها را مطبوع و دلپذیر می کند.

تقریبا می توان گفت شخصی را سراغ نداریم که بوی این ادویه در غذا برایش خوشایند نباشید. زعفران در غذا بوی بد مرغ یا ماهی و گوشت را از بین می برد و در خوشمزه شدن غذا نقش موثری دارد. ممکن است از خود بپرسید که چگونه از زعفران نگهداری کنیم که بتوان طولانی مدت بدون خراب شدن و از دست رفتن خاصیت، رنگ و بوی زعفران، آن را نگهداری کرد.

در ادامه در رابطه با نحوه نگهداری زعفران توضیح خواهیم داد و چند مورد توصیه نیز در رابطه با نگهداری زعفران بیان می کنیم تا برای مدت طولانی بتوانید از زعفران خوش رنگ خود نگهداری و استفاده کنید.

روش نگهداری زعفران

غالبا زعفران را در جای خنک و دور از رطوبت نگهداری می کنند تا خاصیت و عطر و بوی خود را از دست ندهد و مثل روز اول بماند. برخی افراد در ابتدای کار که زعفران خشک نشده را تهیه می‌کنند، آن را بسته بندی کرده و در یخچال یا فریزر نگهداری می کنند. اما این روش درست نیست، زیرا نگهداری زعفران به این صورت باعث از دست رفتن خواص آن خواهد شد. بنابراین نحوه نگهداری زعفران را به صورت اصولی انجام دهید تا بعد از مدتی کیفیت خود را از دست ندهد.

زعفران را خشک کرده و بسابید

در صورتی که زعفران خشک نشده از بازار خریداری کردید ابتدا باید داخل فر یا روی شعله آن را خشک نمایید. پیشنهاد می شود ترجیحا در فر خشک شود. این امر تنها ۴ الی ۷ دقیقه زمان می برد، بیشتر از آن ممکن است باعث سوختن و از دست رفتن خواص زعفران شود. پس از خشک شدن و ترد شدن آن، نوبت به آسیاب کردن آن میرسد، ساییدن زعفران که کار سختی نیست و به توضیح نیاز ندارد، می توانید این کار را به راحتی به دستگاه آسیاب بسپارید یا درون هاون کوچک مخصوص زعفران بکوبید.

دقت داشته باشید که هیچ وقت زعفران را با شکر یا قند نسابید، چراکه هنگام دم کردن، اول رنگ خوبی به شما خواهد داد اما بعد از مدتی زعفران شما کاملا رنگ خود را از دست خواهد داد.

زعفران را دم کنید و در فریزر قرار دهید

پس از آسیاب کردن زعفران باید آن را دم کنید که امریست آسان. کمی آب جوش روی زعفران پودر شده بریزد، آب جوش باید مقداری باشد که روی زعفران را کاملا گرفته و کمی بالاتر باشد، سپس باید در قوری روی حرارت گذاشته شود و یا حتی درون چای ساز بریزید و به آن حرارت بدید و بگذارید حسابی رنگ دهد. زمانی که تمام رنگ خود را به آب داد باید صبر کنید کمی از آب تبخیر شود. تبخیر آب موجب می شود که مقدار کمی آب روی آن بماند و در ادامه نگهداری زعفران آسان تر شود.

بعد از بخار شدن مقداری از آب، حرارت را خاموش کرده و صبر کنید تا به دمای محیط برسد و بعد در فریزر قرار دهید و فریز کنید. فریز کردن بهترین شیوه برای ماندگاری طولانی مدت (دو الی سه هفته‌) است. هر زمان که نیاز داشتید بخشی از زعفران فریز شده را با حرارت آب کنید و به غذای خود اضافه کنید.

یک توصیه خوب دیگر برای دم کردن زعفران

کمی یخ خورد شده را داخل زعفران ساییده شده در قوری کوچک بریزید و اجازه دهید کمی یخ ها آب شوند، پیش از آنکه یخ ها کاملا آب شود کمی آب جوش  روی زعفران ها بریزید و درب قوری را بگذارید، بعد از تقریبا ۱۰ دقیقه میتوانید زعفران را مورد استفاده قرار دهید، این شیوه موجب می شود به زعفران شوک وارد شده و رنگ بیشتری بدهد.

توصیه هایی در رابطه با نگهداری زعفران

بهتر است زعفران را در ظروف فلزی یا شیشه‌ای یا جعبه های چوبی درب دار نگهداری نمایید تا مدت طولانی تری بماند و از نگهداری آن در ظروف پلاستیکی دوری کنید چراکه مواد موجود در پلاستیک ازبین برنده خواص زعفران است.

دقت نمایید در ظرف خوب بسته شده باشد و مسیری برای نفوذ هوا و رطوبت نباشد.

ظروف حاوی زعفران نباید در زیر تابش مستقیم نور خورشید باشد زیرا موجب تغییر رنگ و افت قابل توجه کیفیت زعفران خواهد شد.

در صورتی که می خواهید گرد زعفران بگیرید و به صورت گرد نگهداری نمایید باید پیش از هر چیز حسابی الکش کنید تا صرفا پودرش باقی بماند.

سعی نمایید زمانی که زعفران را بسته بندی می کنید در بسته های کوچک این امر را انجام بدید تا هر مرتبه بتوانید از یه بسته استفاده نمایید و کار شما هم آسان شود. به منظور فریزر کردن زعفران پیشنهاد می شود که در بسته های کوچک یخی این امر را انجام دهید و هر مرتبه که احتیاج دارید، مقداری از آن را بیرون بیاورید و از آن استفاده نمایید.

دقت کنید درصورتی که مقداری از زعفران بسته بندی شده در فریزر اضافه باشد مجددا اقدام به فریز کردن نکنید، این امر در رابطه با کلیه مواد غذایی اشتباه است.

نگذارید که بازه زمانی دم کردن زعفران طولانی شود زیرا از یک دمایی بالاتر برود، اسانس معطر زعفران هم بخار می شود، به عبارتی از همان زمانی که حس کردید عطر زعفران در منزل پیچیده، دم کردنش را متوقف نمایید و در جای خنک قرار دهید تا به دمای محیط برسد.

در صورتی که می خواهید از تمام طعم و بوی زعفران استفاده نمایید، پیش از مصرف خوب خوب آن را بکوبید تا بیشترین رنگ آن به غذا منتقل شود، زیرا رنگدانه های زعفران پس از فریز شدن در مقابل آزاد شدن مقاومت می کنند و با کوبیدن به آسانی می توان این کار را انجام داد.

جمع بندی

نگهداری زعفران به دلایل متفاوتی انجام می شود، که به این منظور می توان از یخچال، فریزر و حتی محیط خشک و خنک نیز استفاده نمود. روش نگهداری درست این است که اول زعفران را خشک کرد و بعد آن را آسیاب کرد و در نهایت آن را دم نمود و بعد از خنک شدن آن را در بسته های کوچک فریز کرد تا یخ بزند و در مواقع نیاز استفاده کرد.

دسته بندی بلاگ

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 8 =

3 × 1 =

در حال بارگذاری