فلفل سیاه نکوبیده

فلفل سیاه از جمله ادویه ها و چاشنی هایی است که در اکثر خانه ها پیدا می شود.

کمتر غذای خوشمزه ای را می توان یافت که فلفل سیاه درشت یا پودر شده، عطر دل انگیز و طعم تند و مطبوعش را به آن نبخشیده باشد. فلفل سیاه نکوبیده،با رایحه مسحور کننده و اشتها آورش، دستیار آشپزهای حرفه ای در خلق مزه های به یادماندنی است.فلفل سیاه درشت، میوه گیاه فلفل سیاه است. این گیاه به شکل درختچه های رونده رشد کرده و میوه هایی خوشه ای شکل و سبز رنگ تولید می کند. میوه های فلفل سیاه، به شکل گوی های کوچک و متصل به خوشه  هستند. میوه ها در حالت کاملا رسیده به رنگ قرمز در می آیند.

خواص فلفل سیاه درشت و پودری

فلفل سیاه خواص بسیاری دارد که اکثر آنها ناشی از وجود ماده ای به نام پیپرین piperine است. پیپرین ماده ای طبیعی و آلکالوئیدی (قلیایی) است. برای بهره بردن از خواص آن می توان از فلفل سیاه استفاده کرد. البته از پیپرین در ساخت انواعی از داروها نیز استفاده می شود.

بیوپرین چیست؟

بیوپرین یا Bioperine  نام تجاری پیپرین است. ممکن است نام بیوپرین را روی جعبه های دارو و  مکمل های غذایی و در میان فهرست مواد تشکیل دهنده آنها ببینید. اما خوب است بدانید، بیوپرین هیچ تفاوتی با پیپرین ندارد و این تغییر نام تنها جنبه تجاری دارد.

آیا برای بهره مندی از خواص فلفل سیاه، بهتر است دانه نکوبیده آن را بلعید؟

فلفل سیاه خواص فراوانی دارد که در حالت نکوبیده و پودر نشده، می تواند مدت زمان بیشتری دوام داشته باشد. برای بهره بردن از خواص فلفل سیاه، بهتر است آن را به شکل درشت و پودر نشده تهیه کنید و هنگام صرف غذا یا آشپزی به مقدار مورد نیاز، آسیاب نمایید. همچنین گفتنی است فلفل سیاه نکوبیده و درشت، عطر و بوی خود را نیز بهتر حفظ می کند. اما در مورد بلعیدن دانه های نکوبیده فلفل سیاه به منظور استفاده بیشتر از خواص آن، تاکنون تحقیق علمی انجام نشده است که مؤید این مطلب باشد. به نظر نمی رسد که بین خوردن فلفل سیاه نکوبیده و درشت، یا فلفل سیاه تازه آسیاب شده، تفاوتی وجود داشته باشد.

آنچه مهم است، این است که نگهداری پودر فلفل سیاه برای مدت طولانی (بیش از سه ماه)، موجب می شود تا خواص آن تا حد زیادی از بین برود.بنابراین بهتر است دانه های فلفل سیاه، هنگام مصرف آسیاب شوند تا جذب خواص آن به حداکثر برسد.

افزایش حداکثری جذب برخی مواد مغذی و ویتامین ها

یکی از بهترین خواص پیپرین، کمک به جذب بهتر برخی مواد غذایی است. به این خاصیت در مواد غذایی یا دارویی ، Bioenhancementگفته می شود. برای مثال پیپرین می تواند جذب آمینواسیدها در بدن را تقویت کند. آمینو اسیدها، موادی مغذی هستند که در خوراکی های با پایه حیوانی وجود دارند.تخم مرغ، گوشت مرغ، شیر و گوشت قرمز، منابع تأمین آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن هستند. پیپرین موجود در فلفل سیاه به جذب هرچه بیشتر آمینواسیدها در غذاهای جانوری، کمک می کند. بنابراین برای بهره مندی بیشتر از غذاهای جانوری می توانید کمی فلفل سیاه به آنها اضافه کنید. کورکومین موجود در زردچوبه از دیگر مواد غذایی است که برای سلامتی بدن انسان خواص بسیاری دارد. هنگامی که زردچوبه را به تنهایی مصرف نمایید، تنها قسمتی از خواص آن را به بدن خود می رسانید، اما هنگامی که زردچوبه را به همراه فلفل سیاه مصرف کنید، بیوپرین باعث میشود تا جذب کورکومین، به حداکثر خود برسد.

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه