قیمت زعفران چقدر است؟

اگر از آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید از قیمت روزانه و لحظه‌ای زعفران اطلاع پیدا کنید ما سعی می کنیم در این مقاله به خوبی این موضوع را برای شما توضیح میدهیم ابتدا به بررسی جایگاه زعفران می پردازیم و پس از آن به موارد تأثیر گذار روی قیمت زعفران اشاره می کنیم.

ایران بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌ی زعفران جهان است  95 درصد زعفران جهان در ایران تولید و به سراسر جهان صادر می‌شود یکی از مراکز اصلی تولید زعفران در ایران استان خراسان است شرایط ویژه‌ی آب و هوایی این منطقه باعث شده است زعفران به‌خوبی در این استان رشد کند کاشت زعفران نسبت به گیاهان دیگر خاص‌تر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

رابطه جایگاه زعفران و قیمت آن

 اگر به قرون وسطی بگردیم در آن زمان ادویه ها دارای جایگاه خیلی قوی و بالایی بودند و پزشکان و آشپز ها بدون آنها شاید با مشکلات خیلی بزرگی مواجه می شدند.

حتی شاید باور نکنید که در آن زمان یک کیلو زعفران از یک کیلو طلا گران قیمت تر بوده است.

بنابراین مطمئن باشید که زعفران هایی که زیر قیمت معمول بازار هستند از کیفیت خوبی برخوردار نبوده و با زردچوبه مخلوط شده است.

موارد موثر بر

قیمت زعفران

کیفیت زعفران

کیفیت زعفران

معیار اصلی تعیین قیمت و ارزش زعفران، کیفیت آن است. بهترین راه برای اینکه کیفیت زعفران را بسنجیم تهیه آزمایش است. زعفران داری ترکیباتی است که کیفیت آن با استفاده از آن‌ها تعیین می‌شود. کروسین عامل قدرت رنگ، پیکروکروسین عامل قدرت طعم و سافرانال عامل قدرت بو از مهمترین ترکیبات زعفران است.

پس هر چقدر درصد خلوص این ترکیبات بالاتر باشد طبیعتاً قیمت و کیفیت زعفران نیز بالاتر است.

قیمت بالای زعفران نشانه‌ی کیفیت بالای زعفران نیست اما قیمت پایین زعفران نشانه کیفیت پایین آن است.

نوع زعفران

نوع زعفران

زعفران انواع مختلفی دارد که در بازار موجود است وقتی از انواع زعفران صحبت میکنیم منظور مدل های مختلف و مربوط به زعفران که در بازار موجود است می‌باشد

زعفران سرگل – زعفران سوپر نگین – زعفران شبه نگین – زعفران نگین – زعفران پوشال – زعفران دسته یا دختر پیج – گلبرگ زعفران – ریشه زعفران – پیاز زعفران

هر کدام از این مدل ها با توجه به ویژگی هایی که دارند قیمت بخصوصی دارند. برای مثال زعفران سوپر نگین عیار بالاتری دارد و بیشتر برای صادرات زعفران استفاده می‌شود. پس نسبت به سایر انواع زعفران گرانتر است.

محل برداشت زعفران

محل برداشت زعفران

فاکتور دیگری که روی قیمت زعفران تاثیر دارد محل برداشت زعفران است. زعفران گیاهی است که در نقاط مستعد ایران کشت می‌شود اما شرایط آب و هوایی آن منطقه نیز روی کیفیت زعفران، نقش بسزایی دارد.

زعفران گیاهی است به شدت سرما دوست هر چقدر منطقه‌ای که در آن زعفران کشت می‌شود سردتر باشد عیار زعفران بالاتر می‌رود. برای مثال زعفرانی که در استان همدان کشت می‌شود بسیار با کیفیت تر از شهرهای گرمسیر تری مثل مشهد و… است.

تغییر و عدم ثبات نرخ ارز

تغییر و عدم ثبات نرخ ارز

طبق آمارهشتاد درصد از تولیدات زعفران ایران به خارج از کشور صادر می شود بنابراین مشخص است که تغییر نرخ ارز تعرفه هایی که واردکنندگان زعفران در کشورشان دارند، هزینه های نقل و انتقالات که غالبا هوایی صورت می گیرد و … نیز بسیار موثر  می باشد.

اصلی ترین متغیر در قیمت زعفران های صادراتی، نرخ ارز می باشد البته جالب و شاید عجیب است بدانید که این عدم ثبات نرخ ارز در بلند مدت برای صادر کننده های زعفران و فعالان این حوزه مفید بوده است و در روند تقاضای صادرات کشورمان، رشد ایجاد کرده.

 

نوع بسته بندی زعفران

نوع بسته بندی زعفران

قطعا بسته بندی تمامی محصولات با خود هزینه ای همراه دارد که به این سبب باعث افزایش قیمت محصول می شود.

اما بسته بندی شکیل ، مناسب و استاندارد میتوان هم مخاطبان را برای جذب محصول راضی کرد هم قیمت آنچنانی به محصو اضافه نکرد.

شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی

پیاز زعفران نقطه ای حساس در این گیاه است و باید در مقابل سرما از آن محافظت شود و الا در صورت سرمازدگی و یا یخ زدگی  آن، بر اساس میزان صدمه ای که به آن وارد شده است، طبعا عرضه زعفران هم کمتر می شود و در آخر، قیمت زعفران بالا رفته و گرانتر می شود. همچنین خشکسالی نیز به عنوان یک تهدید محسوب می شود ولی خطر کم تری دارد چراکه این گیاه به آب زیادی احتیاج ندارد و همانطور که می دانید آبیاری آن فقط در ابتدا آبان و آذر لازم است.

قیمت نهاده های کشاورزی

قیمت نهاده های کشاورزی

اینکه نهاده های کشاورزی دارای چه قیمتی می باشند نیز از آیتم های موثر در قیمت زعفران است به عنوان نمونه  قیمت کود شیمیایی یا طبیعی ای که در زمین استفاده می شود نیرو های کاری در مزرعه موادی که در جهت کنترل و دفع آفات استفاده می شود می توانند اثرات مستقیمی بر قیمت زعفران داشته باشند.

رقابت های تجاری در صادرات

رقابت های تجاری در صادرات

درست است که بازار زعفران جهان تقریبا در دست ایران است اما رقبای ایران هم بی کار نیستند و سرمایه گذاری های قدرتمندی در این زمینه کرده اند تا سهم بیشتری از این بازار را به دست بیاورند که این امر علاوه بر تهدید جایگاه ایران در بازار جهانی، موجب تغییر قیمت زعفران نیز می شود.

صادرات زعفران یکی از مسائل مهم اقتصادی کشور است و باید برای آن برنامه ریزی صحیح گردد خصوصا این نکته هم مهم است که امروزه زعفران در بازار جهانی کالایی لاکچری و لوکس محسوب می شود در صورت بروز بحران و مشکلات در عرصه تجاری و مالی و تضعیف قدرت خرید مشتری های خارجی، صادرات زعفران در کشور ما هم با مشکل مواجه می شود.

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه